- Mfr. #:
- JD7509Q
- Description:
- SWITCH KEYLOCK 2POS DPDT 4A 125V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Termination-Style | Solder Lug |
|---|---|
| Mounting-Type | Panel Mount |
| Switch-Function | On-On |
| Contact-Timing | Not Specified |
| Product Category | Keylock Switches |
| Series | JD |
| Contact-Finish | Gold |
| Actuator-Type | Flat Key |
| Circuit | DPDT |
| Contact-Material | Copper Alloy |
| Panel-Cutout-Dimensions | Circular - 19.00mm Dia |
| Manufacturer | Apem Inc. |
| Angle-of-Throw | 90° |
| Current-Rating | 4A (AC) |
| Key-Removable-Positions | 2 only |
| Number-of-Positions | 2 |
| Voltage-Rating-AC | 125V |
| Features | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: JD7509Q is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy JD7509Q,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
JD7509Q Price & Stock
APEM JD7509Q pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relay Specialties | JD7509Q | - | - | - | - | - | - | 2019-11-27T22:31:25Z |
| Hawk Electronics | JD7509Q | - | - | - | 54.85 | 47.12 | 47.12 | 2019-11-28T16:18:26Z |
| Newark | 73J0629 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-29T03:12:41Z |
| Nexxon | JD7509Q | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | JD7509Q | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
APEM has several brands around the world that may have alternate names for JD7509Q due to regional differences or acquisition. JD7509Q may also be known as the following names:
- APEM COMPONENTS
- HARTMANN
- APE
- APEM COMPONENTS INC
- Apem Inc
- APR
- APEM GROUP
- APEM COMPONENTS LLC
- Apem Component
- APEM/American Switch Corp
- APEM COMPONENTS LLC (VA)
- APEM BAUELEMENTE GMBH
- APEM COMPONENTS (VA)
- APEMCOMP
- APEM SWITCHES
- APEM COMPO
- APEM SINGLE POL
- APEM/MEC
- APEM COMPONE
- APEM-APR
- APEM Components Ltd
- APEM (MORS/ASC)
- APEM (MORS)
- APEM (INVERSEUR