- Mfr. #:
- LD1117V25
- Description:
- IC REG LINEAR 2.5V 800MA TO220AB
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 15V |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | TO-220AB |
| Package-Case | TO-220-3 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Series | LD1117V |
| Output-Type | Fixed |
| Output-Current | 950 mA |
| Current-Output | 800mA |
| Line-Regulation | 6 mV |
| Ib-Input-Bias-Current | 5 mA |
| Voltage-Output | 2.5V |
| Output-Voltage | 2.5 V |
| Input-Voltage-MAX | 15 V |
| Pd-Power-Dissipation | 12 W |
| Load-Regulation | 10 mV |
| Quiescent-Current | 10 mA |
| Voltage-Dropout-Typical | 1.1V @ 800mA |
| Dropout-Voltage-Max | 1.1 V |
| Dropout-Voltage | 1 V at 100 mA |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Voltage-Regulation-Accuracy | 1 % |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Unit-Weight | 0.211644 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Current-Limit-Min | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 150 C |
More Information
The price and lead time for LD1117V25 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
LD1117V25 Price & Stock
STMicroelectronics LD1117V25 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4910156 | 1,149 | - | - | - | - | - | 2020-02-07T03:30:50Z |
| ChipNet | LD1117V25 | 10,000 | - | - | 5.05 | 3.49 | 3.49 | 2020-01-07T17:55:22Z |
| Dana Microsystems | LD1117V25 | 1,559 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Nexxon | LD1117V25 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | LD1117V25 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | LD1117V25 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | LD1117V25 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for LD1117V25 due to regional differences or acquisition. LD1117V25 may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics