- Mfr. #:
- LD29080PT90R
- Description:
- LDO Voltage Regulators 0.8A VERY Lo DROP Vltg REG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 13V |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package-Case | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Supplier-Device-Package | PPAK |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Voltage-Output | 9V |
| Current-Output | 800mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.4V @ 800mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
LD29080PT90R is available at OMO Electronic.We can offer LD29080PT90R for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
LD29080PT90R Price & Stock
STMicroelectronics LD29080PT90R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| iodParts | LD29080PT90R | 1,350 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T04:41:05Z |
| LTL Group | 4910185 | 804 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| GreenTree Electronics | LD29080PT90R | 2,500 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Sierra IC | LD29080PT90R | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for LD29080PT90R due to regional differences or acquisition. LD29080PT90R may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics