- Mfr. #:
- LD6806F/18H,115
- Description:
- LDO Voltage Regulators LD6806 ULTRA LOW-DO VOLT REG 200MA
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Surface Mount |
|---|---|
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Packaging | Digi-ReelR |
| Supplier-Device-Package | 6-XSON, SOT886 (1.45x1) |
| Package-Case | 6-XFDFN |
| Current-Limit-Min | 300mA |
| Current-Output | 200mA |
| Voltage-Input | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Voltage-Output | 1.8V |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.08V @ 200mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
More Information
parts# LD6806F/18H,115 is available at OMO Electronic, see description of LD6806F/18H,115 as below .
use the request quote form to request LD6806F/18H,115 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for LD6806F/18H,115 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
LD6806F/18H,115 Price & Stock
NXP Semiconductors LD6806F/18H,115 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LD6806F/18H,115 | 7,746 | 1.41 | 1.41 | 1.25 | 1.17 | 1.17 | 2019-12-07T09:59:00Z |
| Avnet | LD6806F/18H115 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-07T01:49:54Z |
| LTL Group | 4910557 | 983 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T09:29:21Z |
| Sierra IC | LD6806F/18H,115 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for LD6806F/18H,115 due to regional differences or acquisition. LD6806F/18H,115 may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP