- Mfr. #:
- LD6806F/30H,115
- Description:
- LDO Voltage Regulators LD6806 ULTRA LOW-DO VOLT REG 200MA
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 5.5V |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Packaging | Digi-ReelR |
| Supplier-Device-Package | 6-XSON, SOT886 (1.45x1) |
| Package-Case | 6-XFDFN |
| Voltage-Output | 3V |
| Current-Limit-Min | 300mA |
| Current-Output | 200mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.08V @ 200mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: LD6806F/30H,115 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy LD6806F/30H,115,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
LD6806F/30H,115 Price & Stock
NXP Semiconductors LD6806F/30H,115 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LD6806F/30H,115 | 7,850 | 1.26 | 1.26 | 1.12 | 1.05 | 1.05 | 2019-12-28T10:04:03Z |
| Avnet | LD6806F/30H115 | - | - | - | - | - | 0.974 | 2019-12-28T02:45:56Z |
| LTL Group | 4910575 | 915 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for LD6806F/30H,115 due to regional differences or acquisition. LD6806F/30H,115 may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP