- Mfr. #:
- LF50ABP
- Description:
- LDO Voltage Regulators 5.0V 0.5A Positive
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 16V |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | TO-220FP |
| Package-Case | TO-220-3 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Series | LF50 |
| Output-Type | Fixed |
| Voltage-Output | 5V |
| Current-Output | 500mA |
| Ib-Input-Bias-Current | 500 uA |
| Output-Voltage | 5 V |
| Load-Regulation | 25 mV |
| Line-Regulation | 25 mV |
| Input-Voltage-MAX | 16 V |
| Quiescent-Current | 1 mA |
| Dropout-Voltage-Max | 1 V |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Current | 1 A |
| Voltage-Regulation-Accuracy | 1 % |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.4V @ 500mA |
| Unit-Weight | 0.211644 oz |
| Dropout-Voltage | 0.2 V at 200 mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Current-Limit-Min | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
parts# LF50ABP is available at OMO Electronic, see description of LF50ABP as below .
use the request quote form to request LF50ABP price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for LF50ABP depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
LF50ABP Price & Stock
STMicroelectronics LF50ABP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| element14 APAC | 1087189 | - | 10.06 | 8.54 | 6.66 | 4.98 | 4.58 | 2020-02-01T14:47:31Z |
| Avnet | LF50ABP | - | - | - | - | - | - | 2020-02-01T04:37:57Z |
| Farnell | 1087189 | - | 7.53 | 5.79 | 4.77 | 4.61 | 4.46 | 2020-02-01T02:54:58Z |
| Newark | 26M0234 | - | 9.92 | 8.60 | 6.92 | 5.20 | 4.61 | 2020-02-01T03:47:07Z |
| Avnet Europe | LF50ABP | 150 | 4.33 | 4.20 | 3.90 | 3.90 | 3.90 | 2020-02-02T09:04:31Z |
| iodParts | LF50ABP | 200 | - | - | - | - | - | 2020-01-30T13:17:57Z |
| LTL Group | 4911621 | 1,561 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Bison Technologies | LF50ABP-255026-STMICROELECTRONICS | 1,569 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Dana Microsystems | LF50ABP | 733 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Au Ling | LF50ABP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-27T14:34:02Z |
| Sierra IC | LF50ABP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | LF50ABP | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for LF50ABP due to regional differences or acquisition. LF50ABP may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics