- Mfr. #:
- LM1117IMP-ADJ
- Description:
- LDO Voltage Regulators
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Package-Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | SOT-223-4 |
| Regulator-Topology | Positive Adjustable |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Current-Output | 800mA |
| Current-Limit-Min | 800mA |
| Voltage-Input | 2.65 V ~ 15 V |
| Voltage-Dropout-Typical | 1.2V @ 800mA |
| Voltage-Output | 1.25 V ~ 13.8 V |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
LM1117IMP-ADJ Price & Stock
Texas Instruments LM1117IMP-ADJ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LM1117IMP-ADJ | 6,345 | 0.598 | 0.598 | 0.569 | 0.555 | 0.555 | 2020-03-17T08:54:07Z |
| Touchstone Systems | LM1117IMP-ADJ | 206 | - | - | - | - | - | 2020-03-12T15:10:51Z |
| LTL Group | 4912109 | 89 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:15:40Z |
| Chip Components | LM1117IMP-ADJ | 12,850 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Classic Components | LM1117IMP-ADJ | 159 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Chip 1 Exchange | LM1117IMP-ADJ | 675 | - | - | - | - | - | 2020-02-23T11:43:22Z |
| Abacus Technologies | LM1117IMP-ADJ | 184 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Nexxon | LM1117IMP-ADJ | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | LM1117IMP-ADJ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| SemiconductorPLUS | LM1117IMP-ADJ | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
| Dana Microsystems | LM1117IMP-ADJ | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM1117IMP-ADJ due to regional differences or acquisition. LM1117IMP-ADJ may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.