- Mfr. #:
- LM1117T-3.3
- Description:
- LDO Voltage Regulators
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 15V |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Package-Case | TO-220-3 |
| Supplier-Device-Package | TO-220-3 |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Series | LM1117-3.3 |
| Current-Output | 800mA |
| Current-Limit-Min | 800mA |
| Voltage-Output | 3.3V |
| Voltage-Dropout-Typical | 1.2V @ 800mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 125°C |
More Information
We can supply Texas Instruments LM1117T-3.3, use the request quote form to request LM1117T-3.3 pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
LM1117T-3.3 Price & Stock
Texas Instruments LM1117T-3.3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LM1117T-3.3 | 38 | 4.81 | 4.81 | 4.32 | 3.90 | 3.90 | 2020-01-04T09:59:39Z |
| element14 APAC | 9485813 | - | 12.23 | 12.23 | 8.67 | 5.78 | 5.78 | 2020-01-04T15:02:59Z |
| Farnell | 9485813 | - | 12.03 | 10.39 | 8.66 | 8.66 | 8.66 | 2020-01-04T02:50:29Z |
| LTL Group | 4912149 | 111 | - | - | - | - | - | 2020-01-02T00:37:02Z |
| Quest | LM1117T-3.3 | 10 | 12.54 | 9.40 | 9.40 | 9.40 | 9.40 | 2020-01-04T11:25:42Z |
| Chip Components | LM1117T-3.3 | 12,850 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Dana Microsystems | LM1117T-3.3 | 1,503 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T02:31:16Z |
| Classic Components | LM1117T-3.3 | 8 | - | - | - | - | - | 2020-01-03T22:37:29Z |
| North Star Micro | LM1117T-3.3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM1117T-3.3 due to regional differences or acquisition. LM1117T-3.3 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.