- Mfr. #:
- LM2596S-ADJEVM
- Description:
- Power Management IC Development Tools GEN123 INITIATIVE - GEN2 SMPL SWITCH EVM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type: | Voltage Regulators - Switching Regulators |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Tradename: | SIMPLE SWITCHER |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| RoHS: | N |
| Tool Is For Evaluation Of: | LM2596 |
| Series: | LM2596 |
| Product: | Evaluation Modules |
| Description/Function: | Evaluates the LM2596 wide-input voltage buck regulator |
| Subcategory: | Development Tools |
| Input Voltage: | 7 V to 40 V |
| Output Voltage: | 5 V |
| Unit Weight: | 3.051 lbs |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
LM2596S-ADJEVM Price & Stock
Texas Instruments LM2596S-ADJEVM pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-46718-ND | 9 | 208.86 | 208.86 | 208.86 | 208.86 | 208.86 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Verical | LM2596S-ADJEVM | 9 | 213.17 | 213.17 | 213.17 | 213.17 | 213.17 | 2020-02-01T17:44:36Z |
| Arrow Electronics | LM2596S-ADJEVM | 9 | 213.17 | 213.17 | 213.17 | 213.17 | 213.17 | 2020-02-01T15:41:02Z |
| Texas Instruments | LM2596S-ADJEVM | 51 | 201.16 | 201.16 | 201.16 | 201.16 | 201.16 | 2020-02-02T02:04:10Z |
| Mouser | 595-LM2596S-ADJEVM | 2 | 208.31 | 208.31 | 208.31 | 208.31 | 208.31 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| Avnet | LM2596S-ADJEVM | - | 212.43 | 212.43 | 212.43 | 212.43 | 212.43 | 2020-02-01T04:37:57Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM2596S-ADJEVM due to regional differences or acquisition. LM2596S-ADJEVM may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.