- Mfr. #:
- LM2931CT/LF03
- Description:
- LDO Voltage Regulators Series Low Dropout Regulators 5-TO-220
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 26V |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Package-Case | TO-220-3 |
| Supplier-Device-Package | TO-220-3 |
| Regulator-Topology | Positive Adjustable |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Voltage-Output | 3 V ~ 24 V |
| Current-Output | 100mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.3V @ 100mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
The price and lead time for LM2931CT/LF03 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
LM2931CT/LF03 Price & Stock
Texas Instruments LM2931CT/LF03 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4915615 | 132 | - | - | - | - | - | 2020-01-02T00:37:02Z |
| Dana Microsystems | LM2931CT/LF03 | 4 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T02:31:16Z |
| Sierra IC | LM2931CT/LF03 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | LM2931CT/LF03 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM2931CT/LF03 due to regional differences or acquisition. LM2931CT/LF03 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.