- Mfr. #:
- LM2941S
- Description:
- LDO Voltage Regulators 1A LDO Adj Reg
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Package-Case | TO-263-5 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Regulator-Topology | Positive Adjustable |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Series | LM2941 |
| Supplier-Device-Package | DDPAK/TO-263-5 |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Output-Type | Adjustable |
| Voltage-Input | 6 V ~ 26 V |
| Voltage-Output | 5 V ~ 20 V |
| Output-Voltage | 5 V to 20 V |
| Input-Voltage-MAX | 26 V |
| Current-Output | 1A |
| Quiescent-Current | 15 mA |
| Load-Regulation | 10 mV / V |
| Line-Regulation | 10 mV / V |
| Ib-Input-Bias-Current | 10 mA |
| Reference-Voltage | 1.313 V |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Current | 1 A |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.5V @ 1A |
| Dropout-Voltage-Max | 0.2 V at 100 mA 0.8 V at 1A |
| Dropout-Voltage | 0.11 V at 100 mA 0.5 V at 1 A |
| Unit-Weight | 0.056128 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Input-Voltage-MIN | - 15 V |
| Current-Limit-Min | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
LM2941S is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
LM2941S Price & Stock
Texas Instruments LM2941S pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LM2941S-ND | 428 | 21.52 | 19.35 | 14.60 | 9.86 | 9.13 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Rochester Electronics | LM2941S | 6 | 9.79 | 9.79 | 8.78 | 8.00 | 8.00 | 2020-01-18T09:55:40Z |
| Verical | LM2941S | 405 | - | - | 17.01 | 17.01 | 8.94 | 2020-01-20T06:48:19Z |
| Verical | LM2941S | 9,900 | - | - | - | 12.17 | 10.00 | 2020-01-20T06:48:19Z |
| Arrow Electronics | LM2941S | 422 | - | - | 17.01 | 17.01 | 8.94 | 2020-01-20T06:48:19Z |
| element14 APAC | 9494456 | - | 23.90 | 21.50 | 20.28 | 14.20 | 10.55 | 2020-01-18T02:17:43Z |
| Farnell | 9494456 | - | 16.96 | 16.96 | 12.01 | 8.74 | 7.76 | 2020-01-18T02:57:04Z |
| Avnet Europe | LM2941S | - | - | - | 13.95 | 11.70 | 11.70 | 2020-01-19T08:05:34Z |
| OMO Electronics | 182886 | 784 | - | - | 8.76 | 7.17 | 7.17 | 2020-01-06T10:29:30Z |
| Voyager Components | LM2941S-NATIONAL SEMICONDUCTOR-N/A | 54 | 10.17 | 8.64 | 6.10 | 6.10 | 6.10 | 2020-01-20T03:38:27Z |
| Voyager Components | LM2941S-NATIONAL SEMICONDUCTOR--- | 44 | 3.63 | 3.08 | 2.18 | 2.18 | 2.18 | 2020-01-20T03:38:27Z |
| Component Sense | LM2941S | 36 | - | - | 10.22 | 10.22 | 10.22 | 2020-01-19T22:34:44Z |
| Freelance Electronics | LM2941S | 111 | 25.33 | 25.33 | 13.84 | 13.84 | 13.84 | 2020-01-17T17:23:31Z |
| Semi Source | LM2941S | 515 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T19:05:03Z |
| Component Electronics | LM2941S | 3 | 14.94 | 14.94 | 14.94 | 14.94 | 14.94 | 2020-01-13T16:36:07Z |
| LTL Group | 4915929 | 31 | - | - | - | - | - | 2020-01-19T01:46:16Z |
| Quest | LM2941S | 20 | 12.58 | 10.49 | 8.39 | 8.39 | 8.39 | 2020-01-18T11:20:55Z |
| Bison Technologies | LM2941S-106952-NATIONAL SEMICONDUCTOR (NSC) | 223 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Classic Components | LM2941S | 277 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Direct Components | LM2941S | 6 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:19:37Z |
| Chip 1 Exchange | LM2941S | 685 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Dana Microsystems | LM2941S | 3,026 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T23:04:15Z |
| Abacus Technologies | LM2941S | 77 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | LM2941S | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | LM2941S | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | LM2941S | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | LM2941S | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| SemiconductorPLUS | LM2941S | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM2941S due to regional differences or acquisition. LM2941S may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.