- Mfr. #:
- LP2950CZ-3.0
- Description:
- LDO Voltage Regulators
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 30V |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | TO-92-3 |
| Package-Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Output | 3V |
| Current-Output | 100mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.35V @ 100mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
We can supply ON Semiconductor LP2950CZ-3.0, use the request quote form to request LP2950CZ-3.0 pirce, ON Semiconductor Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
LP2950CZ-3.0 Price & Stock
Texas Instruments LP2950CZ-3.0 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LP2950CZ-3.0 | 858 | 1.66 | 1.66 | 1.53 | 1.39 | 1.39 | 2020-01-26T10:03:42Z |
| Sierra IC | LP2950CZ-3.0 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LP2950CZ-3.0 due to regional differences or acquisition. LP2950CZ-3.0 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.