- Mfr. #:
- LP2985IM5X-3.1/NOPB
- Description:
- LDO Voltage Regulators Micropower 150 mA Low-Noise Ultra Low-Dropout Regulator in SOT-23 and micro SMD Packages 5-SOT-23 -40 to 125
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 16V |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | SOT-23-5 |
| Package-Case | SC-74A, SOT-753 |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Voltage-Output | 3.1V |
| Current-Output | 150mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.28V @ 150mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
The price and lead time for LP2985IM5X-3.1/NOPB depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
LP2985IM5X-3.1/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LP2985IM5X-3.1/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LP2985IM5X-3.1/NOPB | 9,000 | 2.88 | 2.88 | 2.57 | 2.34 | 2.34 | 2019-12-20T09:57:36Z |
| LTL Group | 4925818 | 195 | - | - | - | - | - | 2019-12-20T06:32:56Z |
| North Star Micro | LP2985IM5X-3.1/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | LP2985IM5X-3.1/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LP2985IM5X-3.1/NOPB due to regional differences or acquisition. LP2985IM5X-3.1/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.