- Mfr. #:
- LP2988AIMMX-3.3/NOPB
- Description:
- LDO Voltage Regulators Micropower, 200 mA Ultra Low-Dropout Low Noise Voltage Regulator with Prog. Power-On Reset Delay 8-VSSOP -40 to 125
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 16V |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Supplier-Device-Package | 8-VSSOP |
| Package-Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Voltage-Output | 3.3V |
| Current-Limit-Min | 250mA |
| Current-Output | 200mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.18V @ 200mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
More Information
Part No. LP2988AIMMX-3.3/NOPB is now available at OMO. Request a quote of LP2988AIMMX-3.3/NOPB please use the request quote or email us a RFQ.
LP2988AIMMX-3.3/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LP2988AIMMX-3.3/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LP2988AIMMX-3.3/NOPB | 13,680 | 12.15 | 12.15 | 10.83 | 9.89 | 9.89 | 2019-12-14T09:50:16Z |
| LTL Group | 4925986 | 132 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T06:25:25Z |
| GreenTree Electronics | LP2988AIMMX-3.3NOPB | 2,500 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| North Star Micro | LP2988AIMMX-3.3/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | LP2988AIMMX-3.3/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LP2988AIMMX-3.3/NOPB due to regional differences or acquisition. LP2988AIMMX-3.3/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.