- Mfr. #:
- LP3871EMPX-2.5/NOPB
- Description:
- LDO Voltage Regulators 0.8A Fast Ultra Low Dropout Linear Regulators 5-SOT-223 -40 to 125
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 7V |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Package-Case | TO-261-5, TO-261AB |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | SOT-223-5 |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Current-Output | 800mA |
| Voltage-Output | 2.5V |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.24V @ 800mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: LP3871EMPX-2.5/NOPB is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy LP3871EMPX-2.5/NOPB,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
LP3871EMPX-2.5/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LP3871EMPX-2.5/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LP3871EMPX-2.5/NOPB | 1,450 | 4.61 | 4.61 | 4.54 | 4.40 | 4.40 | 2020-02-08T09:51:19Z |
| Avnet Europe | LP3871EMPX-2.5/NOPB | - | - | - | - | - | 9.26 | 2020-02-10T08:08:48Z |
| LTL Group | 4926675 | 113 | - | - | - | - | - | 2020-02-07T03:30:50Z |
| Nexxon | LP3871EMPX-2.5/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | LP3871EMPX-2.5/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | LP3871EMPX-2.5/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LP3871EMPX-2.5/NOPB due to regional differences or acquisition. LP3871EMPX-2.5/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.