- Mfr. #:
- LP38842SX-0.8/NOPB
- Description:
- LDO Voltage Regulators 1.5A Ultra Low Dropout Linear Regulators 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 5.5V |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Package-Case | TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Supplier-Device-Package | DDPAK/TO-263-5 |
| Current-Output | 1.5A |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Output | 0.8V |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.115V @ 1.5A |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
LP38842SX-0.8/NOPB is available at OMO Electronic.We can offer LP38842SX-0.8/NOPB for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
LP38842SX-0.8/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LP38842SX-0.8/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | LP38842SX-0.8/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LP38842SX-0.8/NOPB due to regional differences or acquisition. LP38842SX-0.8/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.