- Mfr. #:
- LP3986TLX-2929/NOPB
- Description:
- LDO Voltage Regulators Dual Micropower 150 mA Ultra Low-Dropout
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Package-Case | 8-WFBGA, DSBGA |
| Supplier-Device-Package | 8-DSBGA |
| Current-Limit-Min | 300mA |
| Voltage-Output | 2.9V |
| Voltage-Input | 2.7 V ~ 6 V |
| Number-of-Regulators | 2 |
| Current-Output | 150mA |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.06V @ 150mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
More Information
We can supply Texas Instruments LP3986TLX-2929/NOPB, use the request quote form to request LP3986TLX-2929/NOPB pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
LP3986TLX-2929/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LP3986TLX-2929/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet Europe | LP3986TLX-2929/NOPB | - | - | - | - | - | - | 2020-01-15T08:30:01Z |
| LTL Group | 4927743 | 145 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| North Star Micro | LP3986TLX-2929/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | LP3986TLX-2929/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LP3986TLX-2929/NOPB due to regional differences or acquisition. LP3986TLX-2929/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.