- Mfr. #:
- LP5900XRX-1.8/NOPB
- Description:
- LDO Voltage Regulators Ultra Low Noise,150 mA Linear Reg
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Package-Case | 4-XFBGA, DSBGA |
| Supplier-Device-Package | 4-DSBGA |
| Voltage-Input | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Current-Output | 150mA |
| Voltage-Output | 1.8V |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage-Dropout-Typical | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
The price and lead time for LP5900XRX-1.8/NOPB depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
LP5900XRX-1.8/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LP5900XRX-1.8/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LP5900XRX-1.8/NOPB | 72,000 | 1.63 | 1.63 | 1.56 | 1.49 | 1.49 | 2020-04-16T08:54:42Z |
| Nexxon | LP5900XRX-1.8/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | LP5900XRX-1.8/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | LP5900XRX-1.8/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LP5900XRX-1.8/NOPB due to regional differences or acquisition. LP5900XRX-1.8/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.