- Mfr. #:
- LP5990TMX-3.0/NOPB
- Description:
- LDO Voltage Regulators Micropower 200mA Low Dropout Voltage Reg
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 5.5V |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Series | LP5990 |
| Output-Type | Fixed |
| Package-Case | DSBGA-4 |
| Quiescent-Current | 75 uA |
| Input-Voltage-MAX | 5.5 V |
| Load-Regulation | 5 mV |
| Supplier-Device-Package | 4-DSBGA |
| Voltage-Output | 3V |
| Ib-Input-Bias-Current | 30 uA |
| Output-Voltage | 3 V |
| Current-Output | 200mA |
| Input-Voltage-MIN | 2.2 V |
| Line-Regulation | 1 mV |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Dropout-Voltage-Max | 0.25 V at 200 mA |
| Output-Current | 0.2 A |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.16V @ 200mA |
| Dropout-Voltage | 0.16 V at 200 mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Current-Limit-Min | - |
| Voltage-Regulation-Accuracy | +/- 1 % |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of LP5990TMX-3.0/NOPB at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
LP5990TMX-3.0/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LP5990TMX-3.0/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LP5990TMX-3.0/NOPB | 330,000 | 2.31 | 2.31 | 2.03 | 1.89 | 1.89 | 2019-12-21T10:03:15Z |
| Avnet Europe | LP5990TMX-3.0/NOPB | - | 3.03 | 2.57 | 2.12 | 2.12 | 2.12 | 2019-12-24T08:04:15Z |
| LTL Group | 4928241 | 178 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| Quest | LP5990TMX-3.0/NOPB | 1,652 | 5.61 | 4.48 | 2.80 | 1.46 | 1.46 | 2019-12-23T11:26:14Z |
| Classic Components | LP5990TMX-3.0/NOPB | 462 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| North Star Micro | LP5990TMX-3.0/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | LP5990TMX-3.0/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LP5990TMX-3.0/NOPB due to regional differences or acquisition. LP5990TMX-3.0/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.