- Mfr. #:
- MAX667MSA/PR
- Description:
- LDO Voltage Regulators 5V Programmable Voltage Regulato
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Regulator-Topology | Positive Fixed or Adjustable |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Voltage-Output | 5V, 1.3 V ~ 16 V |
| Voltage-Input | 3.5 V ~ 16.5 V |
| Current-Output | 250mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.15V @ 250mA |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
The price and lead time for MAX667MSA/PR depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
MAX667MSA/PR Price & Stock
Maxim Integrated MAX667MSA/PR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MAX667MSA/PR | 1,561 | 64.97 | 64.97 | 57.89 | 52.77 | 52.77 | 2020-01-15T09:50:55Z |
| Avnet | MAX667MSA/PR | - | - | - | 54.04 | 51.08 | 51.08 | 2020-01-16T03:41:40Z |
| LTL Group | 4979154 | 1,213 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| Chip Components | MAX667MSA/PR | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| North Star Micro | MAX667MSA/PR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MAX667MSA/PR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX667MSA/PR due to regional differences or acquisition. MAX667MSA/PR may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron