- Mfr. #:
- MAX742EWP+T
- Description:
- IC REG CTRLR BOOST 20SOIC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Output-Type | Transistor Driver |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Output-Configuration | Positive or Negative |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Clock-Sync | No |
| Synchronous-Rectifier | No |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Control-Features | Frequency Control, Soft Start |
| Topology | Boost |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 4.2 V ~ 10 V |
| Supplier-Device-Package | 20-SOIC W |
| Package-Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Frequency-Switching | 100kHz, 200kHz |
| Output-Phases | 1 |
| Duty-Cycle-Max | 0.9 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Serial-Interfaces | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: MAX742EWP+T is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy MAX742EWP+T,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
MAX742EWP+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX742EWP+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4982143 | 992 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Quest | MAX742EWP+T | 2 | 93.93 | 62.62 | 62.62 | 62.62 | 62.62 | 2019-11-25T11:13:33Z |
| Classic Components | MAX742EWP+T | 2 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| North Star Micro | MAX742EWP+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX742EWP+T due to regional differences or acquisition. MAX742EWP+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron