- Mfr. #:
- MAX8891EXK28+T
- Description:
- LDO Voltage Regulators 150mA Linear Regulato
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 6V |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Supplier-Device-Package | SC-70-5 |
| Package-Case | SC-70-5 |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Series | MAX8891 |
| Part-#-Aliases | MAX8891 |
| Output-Type | Fixed |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| PSRR-Ripple-Rejection-Typ | 65 dB at 10 kHz |
| Input-Voltage-MAX | 6 V |
| Voltage-Output | 2.8V |
| Output-Voltage | 2.8 V |
| Input-Voltage-MIN | 2 V |
| Current-Output | 150mA |
| Output-Current | 150 mA |
| Dropout-Voltage-Max | 135 mV |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.135V @ 120mA |
| Load-Regulation | 0.003 %/mA |
| Line-Regulation | 0.001 %/V |
| Unit-Weight | 0.000705 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Current-Limit-Min | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
Part No. MAX8891EXK28+T is now available at OMO. Request a quote of MAX8891EXK28+T please use the request quote or email us a RFQ.
MAX8891EXK28+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX8891EXK28+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 700-MAX8891EXK28T | 2,495 | 7.53 | 7.11 | 5.01 | 4.76 | 4.76 | 2019-11-22T21:58:05Z |
| LTL Group | 4984012 | 1,196 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| GreenTree Electronics | MAX8891EXK28T | 3,010 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| North Star Micro | MAX8891EXK28+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX8891EXK28+T due to regional differences or acquisition. MAX8891EXK28+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron