- Mfr. #:
- MBR10100
- Description:
- DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220-2
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | TO-220-2 |
| Supplier-Device-Package | TO-220-2 |
| Diode-Type | Schottky |
| Series | SWITCHMODE |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | IC Chips |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 800mV @ 10A |
| Current-Average-Rectified-Io | 10A |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 100μA @ 100V |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 100V |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 175°C |
| Reverse-Recovery-Time-trr | - |
| Capacitance-Vr-F | - |
More Information
Request a quote MBR10100 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of MBR10100 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
MBR10100 Price & Stock
Multicomp MBR10100 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| element14 APAC | 2674303 | 1,831 | 3.40 | 2.75 | 1.91 | 1.58 | 1.58 | 2019-11-29T02:11:47Z |
| element14 APAC | 1625112 | - | - | 5.04 | 3.64 | 3.10 | 3.10 | 2019-11-29T02:11:47Z |
| Farnell | 2674303 | 1,831 | 4.50 | 3.63 | 2.37 | 1.89 | 1.71 | 2019-11-28T15:12:06Z |
| Farnell | 1625112 | - | - | 6.12 | 3.95 | 3.23 | 2.47 | 2019-11-28T15:12:06Z |
| Newark | 17T4200 | 1,831 | 3.72 | 3.01 | 1.96 | 1.57 | 1.36 | 2019-11-29T08:16:36Z |
Alternate Names
Multicomp has several brands around the world that may have alternate names for MBR10100 due to regional differences or acquisition. MBR10100 may also be known as the following names:
- MULTICOMP (FORMERLY FROM SPC)
- MULTICOMP CORPORATION
- MULTCMP
- MULTICOMP PRO
- MULTICOMP FARNELL
- SPC Technology/ Multicomp
- MULTICOMP (FORMERLY FROM VOLTREX)
- MULTICOMP(RoHS)
- MULTICOMP/OTHER MFR
- Multicomp [SPC]