- Mfr. #:
- MBZ101A01C02X02
- Description:
- SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | Snap Action, Limit Switches |
| Circuit | SPDT |
| Actuator-Type | Round (Pin Plunger) |
| Termination-Style | PC Pin |
| Switch-Function | On-Mom |
| Series | MBZ |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Apem Inc. |
| Operating-Force-Torque | 285gf |
| Voltage-Rating-AC | 250V |
| Current-Rating | 10A (AC) |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.025" (0.6mm) |
| Differential-Travel | 0.005" (0.13mm) |
| Ingress-Protection | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Features | - |
| Release-Force | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: MBZ101A01C02X02 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy MBZ101A01C02X02,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
MBZ101A01C02X02 Price & Stock
APEM MBZ101A01C02X02 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 642-MBZ101A01C02X02 | 1,078 | 13.47 | 13.47 | 11.27 | 7.91 | 7.38 | 2019-11-14T22:03:52Z |
| Onlinecomponents.com | MBZ101A01C02X02 | 500 | 9.55 | 9.55 | 8.61 | 7.36 | 7.36 | 2019-11-14T22:03:52Z |
| Digi-Key | MBZ101A01C02X02-ND | - | - | - | - | 7.89 | 7.89 | 2019-12-02T13:47:43Z |
| Verical | MBZ101A01C02X02 | 485 | - | - | 9.69 | 9.69 | 9.69 | 2019-12-02T17:55:35Z |
| PUI | MBZ101A01C02X02 | 1,199 | - | - | - | - | - | 2019-11-29T15:40:44Z |
| Electro Sonic | MBZ101A01C02X02 | 500 | 9.84 | 9.84 | 8.87 | 7.58 | 7.58 | 2019-12-03T09:10:48Z |
| Master Electronics | MBZ101A01C02X02 | 500 | 9.55 | 9.55 | 8.61 | 7.36 | 7.36 | 2019-12-03T09:59:11Z |
| Hawk Electronics | MBZ101A01C02X02 | 1,050 | - | - | - | 6.21 | 5.94 | 2019-12-02T16:14:08Z |
| Nexxon | MBZ101A01C02X02 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | MBZ101A01C02X02 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
APEM has several brands around the world that may have alternate names for MBZ101A01C02X02 due to regional differences or acquisition. MBZ101A01C02X02 may also be known as the following names:
- APEM COMPONENTS
- HARTMANN
- APE
- APEM COMPONENTS INC
- Apem Inc
- APR
- APEM GROUP
- APEM COMPONENTS LLC
- Apem Component
- APEM/American Switch Corp
- APEM COMPONENTS LLC (VA)
- APEM BAUELEMENTE GMBH
- APEM COMPONENTS (VA)
- APEMCOMP
- APEM SWITCHES
- APEM COMPO
- APEM SINGLE POL
- APEM/MEC
- APEM COMPONE
- APEM-APR
- APEM Components Ltd
- APEM (MORS/ASC)
- APEM (MORS)
- APEM (INVERSEUR