- Mfr. #:
- MC33269DG
- Description:
- LDO Voltage Regulators 1.35-10V ADJ 800mA
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 20V |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Package-Case | SOIC-8 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Regulator-Topology | Positive Adjustable |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Series | MC33269 |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Output-Type | Adjustable |
| Voltage-Output | Adj to 1.25V |
| Current-Limit-Min | 800mA |
| Current-Output | 800mA |
| Output-Current | 800 mA |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Input-Voltage-MAX | 20 V |
| Output-Voltage | 1.35 V to 10 V |
| Reference-Voltage | 1.265 V |
| Dropout-Voltage-Max | 1.25 V at 500 mA |
| Voltage-Dropout-Typical | 1.1V @ 800mA |
| Dropout-Voltage | 1 V at 500 mA |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Voltage-Regulation-Accuracy | 1 % |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Load-Regulation | 0.5 % |
| Line-Regulation | 0.3 % |
| Unit-Weight | 0.019048 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
Part No. MC33269DG is now available at OMO. Request a quote of MC33269DG please use the request quote or email us a RFQ.
MC33269DG Price & Stock
ON Semiconductor MC33269DG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MC33269DG | 2,407 | 2.80 | 2.80 | 2.52 | 2.31 | 2.31 | 2019-11-09T09:40:15Z |
| RS Components | 7856885 | 126 | - | - | 4.47 | 4.26 | 4.26 | 2019-11-11T14:57:41Z |
| RS Components | 7856885P | 126 | - | - | 4.47 | 4.26 | 4.26 | 2019-11-11T14:57:41Z |
| RS Components | 1452871 | - | - | - | 4.60 | 4.60 | 4.60 | 2019-11-11T14:57:41Z |
| Mouser | 863-MC33269DG | 1,155 | 5.82 | 4.84 | 3.12 | 2.50 | 2.03 | 2019-11-08T22:14:50Z |
| Arrow Electronics | MC33269DG | 775 | 5.28 | 4.47 | 2.99 | 2.41 | 2.04 | 2019-11-11T15:01:44Z |
| Verical | MC33269DG | 775 | - | - | 2.99 | 2.41 | 2.04 | 2019-11-11T17:39:56Z |
| element14 APAC | 2102544 | - | 5.76 | 4.79 | 3.10 | 2.48 | 2.48 | 2019-10-28T09:14:08Z |
| Avnet | MC33269DG | - | - | - | - | - | - | 2019-11-09T02:10:46Z |
| Farnell | 2102544 | - | 5.54 | 5.54 | 3.13 | 2.50 | 2.03 | 2019-11-09T14:32:23Z |
| Newark | 94T5866 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-09T02:43:34Z |
| Allied Electronics & Automation | 70340038 | - | - | - | 5.75 | 5.19 | 5.19 | 2019-11-11T11:19:52Z |
| LTL Group | 4995364 | 1,372 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T03:06:17Z |
| Dana Microsystems | MC33269DG | 1,946 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Summit Electronics | MC33269DG | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| Sierra IC | MC33269DG | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | MC33269DG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MC33269DG due to regional differences or acquisition. MC33269DG may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor