- Mfr. #:
- MC68EC060ZU50
- Description:
- IC MPU M680X0 50MHZ 304TBGA M680x0
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Graphics-Acceleration | No |
| Series | M680x0 |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP |
| Product Category | Embedded - Microprocessors |
| Core-Processor | 68060 |
| Speed | 50MHz |
| Voltage-I-O | 5.0V |
| Supplier-Device-Package | 304-TBGA (31x31) |
| Package-Case | 304-LBGA |
| Number-of-Cores-Bus-Width | 1 Core, 32-Bit |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Co-Processors-DSP | - |
| RAM-Controllers | - |
| Display-&-Interface-Controllers | - |
| Ethernet | - |
| SATA | - |
| USB | - |
| Security-Features | - |
More Information
parts# MC68EC060ZU50 is available at OMO Electronic, see description of MC68EC060ZU50 as below .
use the request quote form to request MC68EC060ZU50 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MC68EC060ZU50 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MC68EC060ZU50 Price & Stock
Freescale Semiconductor MC68EC060ZU50 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | MC68EC060ZU50 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Freescale Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MC68EC060ZU50 due to regional differences or acquisition. MC68EC060ZU50 may also be known as the following names:
- FREESCALE
- FREESCAL
- FREE
- FSL
- FREESC
- FRS
- FREESCALE SEMI
- FRE
- FREESCALE SEMICONDUCTOR INC
- FREESCA
- FREESCALE SEMICONDUC
- FREESCALE SEMIC
- FREESCALE-PB
- FREESCALES
- FRESSCAL
- FREESCALE/PBF
- FRS/MOT
- FREESCALE SEMICONDUCTORS
- FREESCALE SEMICOND
- Motorola (Freescale)
- Freescale Semiconductor - NXP
- FREESCALE SEMICON
- FREESCALE-ROHS
- FREESCALE SEMICONDUCTOR HONG
- FREESCALE-PBFREE