- Mfr. #:
- MC705C8ACBE
- Description:
- IC MCU 8BIT 8KB OTP 42DIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Connectivity | SCI, SPI |
| Peripherals | POR, WDT |
| Program-Memory-Type | OTP |
| Oscillator-Type | Internal |
| Series | HC05 |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Program-Memory-Size | 8KB (8K x 8) |
| Core-Size | 8-Bit |
| Package-Case | 42-SDIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier-Device-Package | 42-PSDIP |
| RAM-Size | 304 x 8 |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 3 V ~ 5.5 V |
| Number-of-I-O | 24 |
| Speed | 2.1MHz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| EEPROM-Size | - |
| Data-Converters | - |
| Core-Processor |
More Information
We can supply NXP USA Inc. MC705C8ACBE, use the request quote form to request MC705C8ACBE pirce, NXP USA Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
MC705C8ACBE Price & Stock
NXP Semiconductors MC705C8ACBE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet Europe | MC705C8ACBE | - | - | - | - | - | - | 2019-11-27T08:07:15Z |
| LTL Group | 4125819 | 3 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| ChipNet | MC705C8ACBE | 9 | - | 35.14 | 35.14 | 35.14 | 35.14 | 2019-11-25T21:01:35Z |
| SPEC | MC705C8ACBE | 2 | - | - | - | - | - | 2019-11-22T14:10:28Z |
| Classic Components | MC705C8ACBE | 2 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Nexxon | MC705C8ACBE | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | MC705C8ACBE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for MC705C8ACBE due to regional differences or acquisition. MC705C8ACBE may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP