- Mfr. #:
- MCP1710T-12I/LZ
- Description:
- LDO Voltage Regulators LDO
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Surface Mount |
|---|---|
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Packaging | Digi-ReelR |
| Package-Case | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Supplier-Device-Package | 8-VDFN (2x2) |
| Current-Output | 200mA |
| Voltage-Input | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Voltage-Output | 1.2V |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage-Dropout-Typical | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
parts# MCP1710T-12I/LZ is available at OMO Electronic, see description of MCP1710T-12I/LZ as below .
use the request quote form to request MCP1710T-12I/LZ price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MCP1710T-12I/LZ depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MCP1710T-12I/LZ Price & Stock
Microchip MCP1710T-12I/LZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Onlinecomponents.com | MCP1710T-12I/LZ | - | - | - | - | 4.66 | 3.19 | 2019-12-18T13:41:57Z |
| Master Electronics | MCP1710T-12I/LZ | - | - | - | - | 4.66 | 3.19 | 2020-01-15T10:06:35Z |
| Allied Electronics & Automation | 70569778 | - | - | - | - | - | 3.65 | 2020-01-15T11:31:11Z |
| TransparentC | MCP1710T-12I/LZ | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP1710T-12I/LZ due to regional differences or acquisition. MCP1710T-12I/LZ may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel