- Mfr. #:
- MCP1710T-33I/LZ
- Description:
- LDO Voltage Regulators LDO
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 5.5V |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Packaging | Digi-ReelR |
| Package-Case | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Supplier-Device-Package | 8-VDFN (2x2) |
| Voltage-Output | 3.3V |
| Current-Output | 200mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage-Dropout-Typical | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
The price and lead time for MCP1710T-33I/LZ depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
MCP1710T-33I/LZ Price & Stock
Microchip MCP1710T-33I/LZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Master Electronics | MCP1710T-33I/LZ | - | - | - | - | 4.66 | 3.20 | 2020-01-19T09:57:21Z |
| Onlinecomponents.com | MCP1710T-33I/LZ | - | - | - | - | 4.66 | 3.20 | 2019-12-19T07:56:30Z |
| Allied Electronics & Automation | 70451632 | - | - | - | - | - | 3.65 | 2020-01-19T12:08:24Z |
| C Plus Electronics | MCP1710T-33I/LZ | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| TransparentC | MCP1710T-33I/LZ | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | MCP1710T-33I/LZ | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP1710T-33I/LZ due to regional differences or acquisition. MCP1710T-33I/LZ may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel