- Mfr. #:
- MIC2940A-5.0WU
- Description:
- LDO Voltage Regulators 1.25A LDO Fixed Volt.(ROHS Compliant)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 26V |
|---|---|
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Package-Case | TO-263-3 |
| Supplier-Device-Package | TO-263-3 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | MIC2940 |
| Output-Type | Fixed |
| Dropout-Voltage-Max | 600 mV |
| Ib-Input-Bias-Current | 60 nA |
| Voltage-Output | 5V |
| Output-Voltage | 5 V |
| Input-Voltage-MAX | 26 V |
| Tolerance | 2.5 % |
| Current-Output | 1.25A |
| Output-Current | 1.25 A |
| Reference-Voltage | 1.235 V |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.4V @ 1.25A |
| Unit-Weight | 0.068654 oz |
| Line-Regulation | 0.06 % |
| Load-Regulation | 0.04 % |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Current-Limit-Min | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MIC2940A-5.0WU Price & Stock
Maxim Integrated MIC2940A-5.0WU pricing and available inventory.
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MIC2940A-5.0WU due to regional differences or acquisition. MIC2940A-5.0WU may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron