- Mfr. #:
- MIC5283-5.0YME
- Description:
- Linear Voltage Regulators 120Vin 150mA Ultra-Low Iq High-PSRR Linear Requlato
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 120V |
|---|---|
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | MICROCH |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC-EP |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Voltage-Output | 5V |
| Current-Limit-Min | 180mA |
| Current-Output | 150mA |
| Voltage-Dropout-Typical | 1.8V @ 150mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
More Information
Part No. MIC5283-5.0YME is now available at OMO. Request a quote of MIC5283-5.0YME please use the request quote or email us a RFQ.
MIC5283-5.0YME Price & Stock
Microchip MIC5283-5.0YME pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MIC5283-5.0YME-ND | 715 | 10.53 | 10.53 | 8.72 | 8.72 | 8.72 | 2019-12-15T13:49:08Z |
| RS Components | 1770467 | 380 | - | - | 8.91 | 8.91 | 8.91 | 2019-12-15T19:35:06Z |
| RS Components | 1770755 | - | 10.79 | 8.93 | 8.93 | 8.93 | 8.93 | 2019-12-15T19:35:06Z |
| RS Components | 1770755P | - | - | 8.93 | 8.93 | 8.93 | 8.93 | 2019-12-15T19:35:06Z |
| Mouser | 998-MIC5283-5.0YME | 446 | 10.53 | 10.53 | 7.95 | 7.95 | 7.95 | 2019-12-13T20:59:41Z |
| Arrow Electronics | MIC5283-5.0YME | 361 | 10.56 | 10.56 | 9.18 | 9.18 | 9.18 | 2019-12-15T16:01:15Z |
| Microchip | MIC5283-5.0YME | 8,170 | 10.53 | 10.53 | 7.95 | 7.67 | 7.60 | 2019-12-16T02:02:23Z |
| Avnet | MIC5283-5.0YME | - | - | - | - | 9.00 | 8.59 | 2019-12-14T01:48:28Z |
| TME | MIC5283-5.0YME | 75 | 11.57 | 10.33 | 7.92 | 7.92 | 7.92 | 2019-12-15T11:24:03Z |
| Newark | 71Y2019 | - | - | - | - | 8.23 | 8.23 | 2019-12-14T03:45:28Z |
| Avnet Europe | MIC5283-5.0YME | - | 13.89 | 12.77 | 10.69 | 10.69 | 10.69 | 2019-12-15T07:35:46Z |
| Verical | MIC5283-5.0YME | 361 | - | 10.56 | 9.18 | 9.18 | 9.18 | 2019-12-15T17:43:44Z |
| Semi Source | MIC5283-5.0YME | 137 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T21:33:06Z |
| Sourceability | MIC5283-5.0YME | 5 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T15:44:45Z |
| GreenTree Electronics | MIC5283-5.0YME | 5,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Abacus Technologies | MIC5283-5.0YME | 385 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MIC5283-5.0YME due to regional differences or acquisition. MIC5283-5.0YME may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel