- Mfr. #:
- MKP1840510254M
- Description:
- Film Capacitors MKP 1 F 5% 250Vdc Pitch 22,5 mm
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Brand: | Vishay |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay |
| Lead Style: | Straight |
| Termination Style: | Radial |
| Dielectric: | Polypropylene (PP) |
| Type: | Metallized Polypropylene Capacitor, Mini-Version (-M) |
| Series: | MKP1840-M |
| Product Type: | Film Capacitors |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Subcategory: | Capacitors |
| Product: | AC and Pulse Film Capacitors |
| Height: | 8.5 mm |
| Tolerance: | 5 % |
| Length: | 26.5 mm |
| Voltage Rating DC: | 250 VDC |
| Lead Spacing: | 22.5 mm |
| Number of Pins: | 2 |
| Voltage Rating AC: | 160 VAC |
| Width: | 16.5 mm |
| Capacitance - nF: | 1000 nF |
| Capacitance: | 1 uF |
| Lead Diameter: | 0.8 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
parts# MKP1840510254M is available at OMO Electronic, see description of MKP1840510254M as below .
use the request quote form to request MKP1840510254M price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MKP1840510254M depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MKP1840510254M Price & Stock
Vishay BCcomponents MKP1840510254M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MKP1840510254M-ND | - | - | - | - | 10.08 | 10.08 | 2019-12-16T13:48:31Z |
| Avnet | MKP1840510254M | - | - | - | - | 6.50 | 6.15 | 2019-12-14T01:48:28Z |
| Allied Electronics & Automation | 71481019 | - | - | - | - | 9.60 | 9.60 | 2019-12-16T11:50:58Z |
Alternate Names
Vishay BCcomponents has several brands around the world that may have alternate names for MKP1840510254M due to regional differences or acquisition. MKP1840510254M may also be known as the following names:
- BC COMPONENTS
- VISHAY BCC
- BC Components / Vishay
- VISHAY/BC COMPONENTS (VA)
- VISHAY / BC
- VISHAY ELECTRONIC/BCC
- VIS/BCC
- Vishey BC Components
- BCC/VIS
- VISHAY/BC COMPONENTS/PHILIPS
- Vishay BC Comp
- BC COMPONENTS (A VISHAY COMPANY)
- VISHAY-BCC(RoHS)
- BC (Vishay)
- BCC / VISHAY