- Mfr. #:
- MKP1841447404M
- Description:
- Film Capacitors MMKP 470nF 5% 400Vdc Pitch 22,5mm
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Brand: | Vishay / Roederstein |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay |
| Lead Style: | Straight |
| Termination Style: | Radial |
| Dielectric: | Polypropylene (PP) |
| Type: | Metallized Polypropylene Capacitor, Mini-Version (-M) |
| Series: | MKP1841-M |
| Product Type: | Film Capacitors |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Subcategory: | Capacitors |
| Product: | AC and Pulse Film Capacitors |
| Tolerance: | 5 % |
| Capacitance - pF: | 470000 pF |
| Capacitance - nF: | 470 nF |
| Voltage Rating DC: | 400 VDC |
| Length: | 26.5 mm |
| Voltage Rating AC: | 220 VAC |
| Lead Spacing: | 22.5 mm |
| Number of Pins: | 2 |
| Width: | 18.5 mm |
| Height: | 10.5 mm |
| Lead Diameter: | 0.8 mm |
| Capacitance: | 0.47 uF |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
Part No. MKP1841447404M is now available at OMO. Request a quote of MKP1841447404M please use the request quote or email us a RFQ.
MKP1841447404M Price & Stock
Vishay BCcomponents MKP1841447404M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MKP1841447404M-ND | - | - | - | - | 11.68 | 11.68 | 2019-12-04T13:59:38Z |
| Avnet | MKP1841447404M | - | - | - | - | 7.54 | 7.13 | 2019-12-05T01:59:35Z |
| Allied Electronics & Automation | 71482287 | - | - | - | - | 11.12 | 11.12 | 2019-12-05T11:26:57Z |
Alternate Names
Vishay BCcomponents has several brands around the world that may have alternate names for MKP1841447404M due to regional differences or acquisition. MKP1841447404M may also be known as the following names:
- BC COMPONENTS
- VISHAY BCC
- BC Components / Vishay
- VISHAY/BC COMPONENTS (VA)
- VISHAY / BC
- VISHAY ELECTRONIC/BCC
- VIS/BCC
- Vishey BC Components
- BCC/VIS
- VISHAY/BC COMPONENTS/PHILIPS
- Vishay BC Comp
- BC COMPONENTS (A VISHAY COMPANY)
- VISHAY-BCC(RoHS)
- BC (Vishay)
- BCC / VISHAY