- Mfr. #:
- MM232R
- Description:
- Interface Development Tools USB to Serial UART Mini Dev Mod FT232R
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Type: | USB to UART |
| Interface Type: | UART, USB |
| Description/Function: | MM232R is a miniature development module which uses FTDIs FT232RQ |
| Series: | MM232 |
| Product Category: | Interface Development Tools |
| Product Type: | Interface Development Tools |
| Brand: | FTDI |
| Manufacturer: | FTDI |
| Tool Is For Evaluation Of: | FT232RQ |
| Subcategory: | Development Tools |
| Product: | Development Modules |
| Packaging: | Bulk |
| Factory Pack Quantity: | 5 |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V to 5.25 V |
| Dimensions: | 21.5 mm x 18 mm |
| Unit Weight: | 0.415986 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of MM232R at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
MM232R Price & Stock
FTDI MM232R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 768-1021-ND | 183 | 140.92 | 140.56 | 140.56 | 140.56 | 140.56 | 2019-12-04T13:59:38Z |
| RS Components | 406562 | 127 | 149.07 | 144.11 | 140.45 | 140.45 | 140.45 | 2019-12-02T13:21:31Z |
| Mouser | 895-MM232R | 268 | 140.92 | 125.26 | 111.72 | 111.72 | 111.72 | 2019-12-05T13:15:17Z |
| element14 APAC | 1146037 | 67 | 156.79 | 156.41 | 156.41 | 156.41 | 156.41 | 2019-12-05T02:19:08Z |
| SOS electronic | MM 232R | 62 | 141.66 | 126.01 | 102.55 | 90.38 | 90.38 | 2019-11-27T23:50:41Z |
| Farnell | 1146037 | 81 | 153.40 | 136.30 | 129.60 | 129.60 | 129.60 | 2019-12-04T14:52:07Z |
| Newark | 92K7196 | 29 | 148.35 | 131.91 | 125.49 | 125.49 | 125.49 | 2019-12-05T13:15:18Z |
| Distrelec | 17320671 | - | 198.75 | 181.20 | 181.20 | 181.20 | 181.20 | 2019-12-05T11:09:05Z |
| Allied Electronics & Automation | 70069392 | - | 140.92 | 133.87 | 127.22 | 127.22 | 127.22 | 2019-12-05T11:26:57Z |
| Abacus Technologies | MM232R | 46 | - | - | - | - | - | 2019-12-03T00:14:38Z |
| North Star Micro | MM232R | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
FTDI has several brands around the world that may have alternate names for MM232R due to regional differences or acquisition. MM232R may also be known as the following names:
- FTDI CHIP
- FUTURE TECH DEVICES INTER LTD
- FTDI Future Technology Devices International Ltd
- Future Technology Devices International
- FUTURE TECHNOLOGY DEVICES
- FUTURE TECHNOLOGY DE
- Future Technology Devices International Limited
- FTDI (VA)
- Future Technology Devices International Ltd
- FTDI (Future Technology Devices Int
- FTDI FUTURE TECHNOLOGY DEVICES INTERNATIONAL LTD (VA)
- FTDI FUTURE TECHNOLOGY DEVICES INTER
- FUTURE TECH DEVICES
- Future Technology Devices Intl
- Future Technology Devices (FTDI)
- FUTURE TECHNOLO
- FUTURE TECH
- FUTURE TECHNOLOGY DEVICES INT
- Future Technology Device Inter