- Mfr. #:
- MUR115
- Description:
- DIODE GEN PURP 150V 1A AXIAL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Diode-Type | Standard |
| Series | SWITCHMODE |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Package-Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Packaging | Bulk |
| Supplier-Device-Package | Axial |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 875mV @ 1A |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 35ns |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 2μA @ 150V |
| Current-Average-Rectified-Io | 1A |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 150V |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance-Vr-F | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of MUR115 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
MUR115 Price & Stock
Motorola MUR115 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Freelance Electronics | MUR115 | 25 | 1.06 | 1.06 | 1.06 | 1.06 | 1.06 | 2019-12-04T17:38:05Z |
| Quest | MUR115 | 28,810 | 1.58 | 1.58 | 0.888 | 0.711 | 0.474 | 2019-12-04T11:14:49Z |
| Resion | MUR115 | 46 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Dana Microsystems | MUR115 | 166 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | MUR115 | 6 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| TransparentC | MUR115 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for MUR115 due to regional differences or acquisition. MUR115 may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD