- Mfr. #:
- MUR140RL
- Description:
- DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Diode-Type | Standard |
| Series | SWITCHMODE |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | IC Chips |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Package-Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Supplier-Device-Package | Axial |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 75ns |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 5μA @ 400V |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 400V |
| Current-Average-Rectified-Io | 1A |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1.25V @ 1A |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance-Vr-F | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of MUR140RL at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
MUR140RL Price & Stock
Motorola MUR140RL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | MUR140RL | 1,864 | 3.83 | 1.92 | 1.15 | 0.766 | 0.766 | 2020-01-04T11:25:42Z |
| 4 Star Electronics | MUR140RL | 4,996 | - | - | - | - | - | 2020-01-03T20:13:56Z |
| Classic Components | MUR140RL | 3,850 | - | - | - | - | - | 2020-01-03T22:37:29Z |
| TransparentC | MUR140RL | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for MUR140RL due to regional differences or acquisition. MUR140RL may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD