- Mfr. #:
- OD6025-24HB
- Description:
- DC Fans DC Fan, 60x25mm, 24VDC, 24CFM, 0.12A, 33dBA, 4500RPM, Dual Ball Bearing, Wire Leads
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Leads |
| Housing Material: | Plastic |
| Brand: | Orion Fans |
| Manufacturer: | Orion Fans |
| Series: | OD6025 |
| Subcategory: | Fans, Blowers & Accessories |
| Product Type: | DC Fans |
| Product Category: | DC Fans |
| Product: | DC Brushless Fans |
| Current Type: | DC |
| Bearing Type: | Ball |
| Type: | Axial |
| Frame Dimensions - mm: | 60 mm L x 25 mm W x 60 mm H |
| Size: | 60 mm |
| Height: | 60 mm |
| Length: | 60 mm |
| Speed: | 3800 RPM |
| Noise: | 30 dBA |
| Power Rating: | 3.5 W |
| Width: | 25 mm |
| Airflow: | 25 CFM |
| Operating Supply Voltage: | 24 VDC |
| Unit Weight: | 2.433903 oz |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
We can supply Orion Fans OD6025-24HB, use the request quote form to request OD6025-24HB pirce, Orion Fans Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
OD6025-24HB Price & Stock
Orion OD6025-24HB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1053-1241-ND | 2,948 | 87.27 | 83.09 | 69.07 | 63.62 | 63.62 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Future Electronics | OD6025-24HB | 28 | 83.21 | 80.84 | 74.06 | 74.06 | 74.06 | 2020-02-16T00:20:54Z |
| Mouser | 670-OD602524HB | 406 | 82.24 | 80.77 | 68.33 | 64.21 | 64.21 | 2020-02-14T21:44:59Z |
| Onlinecomponents.com | OD6025-24HB | 300 | 72.88 | 69.24 | 59.32 | 54.92 | 54.92 | 2020-02-16T12:19:11Z |
| Beyond Components | OD6025-24HB | 5 | 63.09 | 63.09 | 63.09 | 63.09 | 63.09 | 2020-02-15T12:24:14Z |
| Powell Electronics | OD6025-24HB | 3 | 71.90 | 69.80 | 62.32 | 62.32 | 62.32 | 2020-02-16T02:47:16Z |
| Hutch & Son | OD6025-24HB | 2 | 62.88 | 62.88 | 62.88 | 62.88 | 62.88 | 2019-06-03T21:51:29Z |
| Heilind Electronics | ORNOD6025-24HB | 300 | - | - | 77.91 | 77.91 | 77.91 | 2020-02-15T17:17:40Z |
| Area51-Authorized | OD6025-24HB | 16 | - | - | - | - | - | 2020-02-16T05:24:03Z |
| Electro Sonic | OD602524HB | 300 | 75.06 | 71.32 | 61.10 | 56.57 | 56.57 | 2020-02-16T09:48:59Z |
| Master Electronics | OD6025-24HB | 300 | 72.88 | 69.24 | 59.32 | 54.92 | 54.92 | 2020-02-16T10:04:50Z |
| Interstate Connecting Components | OD6025-24HB | 300 | - | - | 77.91 | 77.91 | 77.91 | 2020-02-15T18:51:35Z |
| Allied Electronics & Automation | 70103446 | 1,423 | 79.93 | 71.83 | 60.79 | 60.79 | 60.79 | 2020-02-16T11:45:47Z |
| Ameya360 | OD6025-24HB | 28 | 74.12 | 74.12 | 74.12 | 74.12 | 74.12 | 2020-02-11T04:29:56Z |
| NAC Semi | XSFP00000148257 | 15 | - | - | 83.08 | 83.08 | 83.08 | 2020-02-13T18:46:15Z |
| PCX | OD6025-24HB | Yes | 59.74 | 56.60 | 53.45 | 50.31 | 44.51 | 2020-02-10T20:05:31Z |
| 4 Star Electronics | OD6025-24HB | 10 | - | - | - | - | - | 2020-02-14T22:16:32Z |
| Classic Components | OD6025-24HB | 8 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T00:11:58Z |
| North Star Micro | OD6025-24HB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Orion has several brands around the world that may have alternate names for OD6025-24HB due to regional differences or acquisition. OD6025-24HB may also be known as the following names:
- ORION FANS
- ORIO
- Orion Fans/Knight Electronics
- Orion (Knight Electronics Inc)
- KNIGHT ELECTRONICS ORION FANS
- ORION FAN
- ORION / KNIGHT
- Knight/Orion Fans