- Mfr. #:
- OD8032-24HB
- Description:
- DC Fans DC Fan, 80x32mm, 24VDC, 50CFM, 0.12A, 42dBA, 3800RPM, Dual Ball Bearing, 2x Wire Leads UL1007 24AWG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Leads |
| Housing Material: | Plastic |
| Brand: | Orion Fans |
| Manufacturer: | Orion Fans |
| Series: | OD8032 |
| Subcategory: | Fans, Blowers & Accessories |
| Product Type: | DC Fans |
| Product Category: | DC Fans |
| Product: | DC Brushless Fans |
| Current Type: | DC |
| Bearing Type: | Ball |
| Type: | Axial |
| Frame Dimensions - mm: | 80 mm L x 32 mm W x 80 mm H |
| Size: | 80 mm |
| Height: | 80 mm |
| Length: | 80 mm |
| Speed: | 4800 RPM |
| Airflow: | 42 CFM |
| Noise: | 40 dBA |
| Power Rating: | 380 mW |
| Width: | 32 mm |
| Unit Weight: | 3.809588 oz |
| Operating Supply Voltage: | 24 VDC |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
The price and lead time for OD8032-24HB depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
OD8032-24HB Price & Stock
Orion OD8032-24HB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1053-1267-ND | 380 | 109.57 | 104.36 | 86.75 | 79.90 | 79.90 | 2020-01-30T17:12:28Z |
| Onlinecomponents.com | OD8032-24HB | 340 | 107.86 | 102.50 | 87.83 | 81.30 | 81.30 | 2020-01-31T12:17:20Z |
| Mouser | 670-OD803224HB | 192 | 121.76 | 119.59 | 101.18 | 95.13 | 95.13 | 2020-01-30T01:03:36Z |
| Powell Electronics | OD8032-24HB | 13 | 106.46 | 103.28 | 92.25 | 92.25 | 92.25 | 2020-01-31T02:47:19Z |
| Beyond Components | OD8032-24HB | - | 90.31 | 90.31 | 90.31 | 90.31 | 90.31 | 2020-01-31T12:33:09Z |
| Master Electronics | OD8032-24HB | 340 | 107.86 | 102.50 | 87.83 | 81.30 | 81.30 | 2020-01-31T09:59:20Z |
| Electro Sonic | OD803224HB | 340 | 111.10 | 105.58 | 90.46 | 83.74 | 83.74 | 2020-01-31T09:28:19Z |
| Carlton-Bates | 40308494685 | - | 103.51 | 103.51 | 103.51 | 103.51 | 103.51 | 2020-01-31T12:33:11Z |
| Allied Electronics & Automation | 70103772 | 572 | 126.89 | 121.60 | 102.97 | 102.97 | 102.97 | 2020-01-31T11:37:28Z |
| LCOMP | 40308494685 | - | 103.51 | 103.51 | 103.51 | 103.51 | 103.51 | 2020-01-31T12:17:12Z |
| PCX | OD8032-24HB | Yes | 88.52 | 83.87 | 79.21 | 74.55 | 66.01 | 2020-01-07T00:30:18Z |
| North Star Micro | OD8032-24HB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Orion has several brands around the world that may have alternate names for OD8032-24HB due to regional differences or acquisition. OD8032-24HB may also be known as the following names:
- ORION FANS
- ORIO
- Orion Fans/Knight Electronics
- Orion (Knight Electronics Inc)
- KNIGHT ELECTRONICS ORION FANS
- ORION FAN
- ORION / KNIGHT
- Knight/Orion Fans