- Mfr. #:
- PC713V2NSZXF
- Description:
- Transistor Output Optocouplers PC123J00000F series
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Transistor Output Optocouplers |
|---|---|
| Product Type: | Transistor Output Optocouplers |
| Manufacturer: | Sharp Microelectronics |
| Brand: | Sharp Microelectronics |
| Package / Case: | PDIP-6 |
| Subcategory: | Optocouplers |
| Output Type: | NPN Phototransistor |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 80 V |
| Length: | 7.12 mm |
| Current Transfer Ratio: | 600 % |
| Width: | 6.5 mm |
| Vr - Reverse Voltage: | 6 V |
| Isolation Voltage: | 5000 Vrms |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Maximum Collector Current: | 50 mA |
| If - Forward Current: | 50 mA |
| Height: | 3.5 mm |
| Rise Time: | 18 us |
| Fall Time: | 18 us |
| Pd - Power Dissipation: | 170 mW |
| Vf - Forward Voltage: | 1.4 V |
| Configuration: | 1 Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.2 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
parts# PC713V2NSZXF is available at OMO Electronic, see description of PC713V2NSZXF as below .
use the request quote form to request PC713V2NSZXF price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for PC713V2NSZXF depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
PC713V2NSZXF Price & Stock
Sharp PC713V2NSZXF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sierra IC | PC713V2NSZXF | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | PC713V2NSZXF | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Sharp has several brands around the world that may have alternate names for PC713V2NSZXF due to regional differences or acquisition. PC713V2NSZXF may also be known as the following names:
- SHARP CORPORATION
- SHARPELEC
- SHARP ELECTRONICS CORP
- Sharp Integrated Circuits
- SHARP ELECTRONICS
- SHARP ELECTRONI
- SHARP ELECTRONICS(EUROPE)GMBH
- SHARP CORP
- Sharp Electronic Components