- Mfr. #:
- PC814X
- Description:
- OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Output-Type | Transistor |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Product Category | Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Input-Type | AC, DC |
| Voltage-Output-Max | 80V |
| Current-DC-Forward-If-Max | 50mA |
| Current-Output-Channel | 50mA |
| Voltage-Isolation | 5000Vrms |
| Rise-Fall-Time-Typ | 4μs, 3μs |
| Package-Case | 4-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier-Device-Package | 4-DIP |
| Current-Transfer-Ratio-Max | 300% @ 1mA |
| Vce-Saturation-Max | 200mV |
| Current-Transfer-Ratio-Min | 20% @ 1mA |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.2V |
| Number-of-Channels | 1 |
| Operating-Temperature | -30°C ~ 100°C |
| Turn-On-Turn-Off-Time-Typ | - |
| Series | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
PC814X is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
PC814X Price & Stock
Isocom PC814X pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Florida Circuit | PC814X | 4,599 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T19:37:38Z |
Alternate Names
Isocom has several brands around the world that may have alternate names for PC814X due to regional differences or acquisition. PC814X may also be known as the following names:
- ISO
- ISOCOM COMPONENTS
- KINGB
- Isocom Inc
- Isocom Components 2004 LTD
- ISOCOM 3 WEEKS
- ISOCOM LTD
- ISOCOM COMPONENTS LTD
- ISSI
- Isocom/mot
- ISC
- ISOCOM COMPONENT 2004 LTD