- Mfr. #:
- PC81713NSZ0F
- Description:
- Transistor Output Optocouplers 200-500% CTR ran PC81711NSZ0F
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Transistor Output Optocouplers |
|---|---|
| Product Type: | Transistor Output Optocouplers |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Sharp Microelectronics |
| Brand: | Sharp Microelectronics |
| Package / Case: | PDIP-4 |
| Subcategory: | Optocouplers |
| Output Type: | NPN Phototransistor |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage: | 80 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 80 V |
| Current Transfer Ratio: | 600 % |
| Width: | 6.5 mm |
| Vr - Reverse Voltage: | 6 V |
| Isolation Voltage: | 5000 Vrms |
| Maximum Collector Current: | 50 mA |
| If - Forward Current: | 5 mA |
| Length: | 4.58 mm |
| Height: | 3.5 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Fall Time: | 18 us |
| Rise Time: | 18 us |
| Pd - Power Dissipation: | 170 mW |
| Vf - Forward Voltage: | 1.4 V |
| Configuration: | 1 Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.2 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
PC81713NSZ0F Price & Stock
Sharp PC81713NSZ0F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | PC81713NSZ0F | 75 | - | - | - | - | - | 2020-02-03T11:17:30Z |
| Sierra IC | PC81713NSZ0F | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | PC81713NSZ0F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Sharp has several brands around the world that may have alternate names for PC81713NSZ0F due to regional differences or acquisition. PC81713NSZ0F may also be known as the following names:
- SHARP CORPORATION
- SHARPELEC
- SHARP ELECTRONICS CORP
- Sharp Integrated Circuits
- SHARP ELECTRONICS
- SHARP ELECTRONI
- SHARP ELECTRONICS(EUROPE)GMBH
- SHARP CORP
- Sharp Electronic Components