- Mfr. #:
- PC817X1J000F
- Description:
- Transistor Output Optocouplers 80-160% CTR rank PC817XJ0000F
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Transistor Output Optocouplers |
|---|---|
| Product Type: | Transistor Output Optocouplers |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Sharp Microelectronics |
| Brand: | Sharp Microelectronics |
| Package / Case: | PDIP-4 |
| Subcategory: | Optocouplers |
| Output Type: | NPN Phototransistor |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage: | 80 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 80 V |
| Current Transfer Ratio: | 600 % |
| Width: | 6.5 mm |
| Vr - Reverse Voltage: | 6 V |
| Isolation Voltage: | 5000 Vrms |
| Maximum Collector Current: | 50 mA |
| If - Forward Current: | 5 mA |
| Length: | 4.58 mm |
| Height: | 3.5 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Pd - Power Dissipation: | 200 mW |
| Fall Time: | 18 us |
| Rise Time: | 18 us |
| Vf - Forward Voltage: | 1.4 V |
| Configuration: | 1 Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.2 V |
| Unit Weight: | 0.008113 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
parts# PC817X1J000F is available at OMO Electronic, see description of PC817X1J000F as below .
use the request quote form to request PC817X1J000F price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for PC817X1J000F depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
PC817X1J000F Price & Stock
Sharp PC817X1J000F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| element14 APAC | 9707697 | - | 3.28 | 2.77 | 2.10 | 1.86 | 1.86 | 2020-01-04T15:02:59Z |
| RS Components | 6666609 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-04T18:32:31Z |
| Farnell | 9707697 | - | 7.29 | 7.29 | 2.64 | 1.69 | 1.36 | 2020-01-04T02:50:29Z |
| Dana Microsystems | PC817X1J000F | 2,028 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T02:31:16Z |
| Classic Components | PC817X1J000F | 250 | - | - | - | - | - | 2020-01-03T22:37:29Z |
| Abacus Technologies | PC817X1J000F | 16,262 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Touchstone Systems | PC817X1J000F | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-05T15:14:33Z |
| Summit Electronics | PC817X1J000F | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| TransparentC | PC817X1J000F | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | PC817X1J000F | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | PC817X1J000F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Sharp has several brands around the world that may have alternate names for PC817X1J000F due to regional differences or acquisition. PC817X1J000F may also be known as the following names:
- SHARP CORPORATION
- SHARPELEC
- SHARP ELECTRONICS CORP
- Sharp Integrated Circuits
- SHARP ELECTRONICS
- SHARP ELECTRONI
- SHARP ELECTRONICS(EUROPE)GMBH
- SHARP CORP
- Sharp Electronic Components