- Mfr. #:
- PC827
- Description:
- 2 CHANNEL TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Output-Type | Transistor |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Product Category | IC Chips |
| Input-Type | DC |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier-Device-Package | 8-DIP |
| Current-Transfer-Ratio-Max | 600% @ 5mA |
| Current-Output-Channel | 50mA |
| Current-DC-Forward-If-Max | 50mA |
| Voltage-Isolation | 5000Vrms |
| Current-Transfer-Ratio-Min | 50% @ 5mA |
| Rise-Fall-Time-Typ | 4μs, 3μs |
| Voltage-Output-Max | 35V |
| Vce-Saturation-Max | 200mV |
| Number-of-Channels | 2 |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.2V |
| Operating-Temperature | -30°C ~ 100°C |
| Series | - |
| Turn-On-Turn-Off-Time-Typ | - |
More Information
Part No. PC827 is now available at OMO. Request a quote of PC827 please use the request quote or email us a RFQ.
PC827 Price & Stock
Isocom PC827 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Florida Circuit | PC827 | 4,599 | - | - | - | - | - | 2020-04-08T16:25:04Z |
Alternate Names
Isocom has several brands around the world that may have alternate names for PC827 due to regional differences or acquisition. PC827 may also be known as the following names:
- ISO
- ISOCOM COMPONENTS
- KINGB
- Isocom Inc
- Isocom Components 2004 LTD
- ISOCOM 3 WEEKS
- ISOCOM LTD
- ISOCOM COMPONENTS LTD
- ISSI
- Isocom/mot
- ISC
- ISOCOM COMPONENT 2004 LTD