- Mfr. #:
- PC847X0J000F
- Description:
- Transistor Output Optocouplers 80-600% CTR ranked PC847XJ0000F
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Transistor Output Optocouplers |
|---|---|
| Product Type: | Transistor Output Optocouplers |
| Manufacturer: | Sharp Microelectronics |
| Brand: | Sharp Microelectronics |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Subcategory: | Optocouplers |
| Output Type: | NPN Phototransistor |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 80 V |
| Current Transfer Ratio: | 600 % |
| Width: | 6.5 mm |
| Vr - Reverse Voltage: | 6 V |
| Isolation Voltage: | 5000 Vrms |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| If - Forward Current: | 50 mA |
| Maximum Collector Current: | 50 mA |
| Number of Channels: | 4 Channel |
| Configuration: | 4 Channel |
| Height: | 3.5 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 200 mW |
| Length: | 19.8 mm |
| Fall Time: | 18 us |
| Rise Time: | 18 us |
| Vf - Forward Voltage: | 1.4 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.2 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of PC847X0J000F at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
PC847X0J000F Price & Stock
Sharp PC847X0J000F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | PC847X0J000F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Sharp has several brands around the world that may have alternate names for PC847X0J000F due to regional differences or acquisition. PC847X0J000F may also be known as the following names:
- SHARP CORPORATION
- SHARPELEC
- SHARP ELECTRONICS CORP
- Sharp Integrated Circuits
- SHARP ELECTRONICS
- SHARP ELECTRONI
- SHARP ELECTRONICS(EUROPE)GMBH
- SHARP CORP
- Sharp Electronic Components