- Mfr. #:
- PC849
- Description:
- OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Output-Type | Transistor |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Product Category | Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Input-Type | DC |
| Current-Output-Channel | 50mA |
| Current-DC-Forward-If-Max | 50mA |
| Voltage-Isolation | 5000Vrms |
| Current-Transfer-Ratio-Min | 50% @ 5mA |
| Rise-Fall-Time-Typ | 4μs, 3μs |
| Current-Transfer-Ratio-Max | 400% @ 5mA |
| Number-of-Channels | 4 |
| Voltage-Output-Max | 35V |
| Vce-Saturation-Max | 200mV |
| Package-Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier-Device-Package | 16-DIP |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.2V |
| Operating-Temperature | -25°C ~ 100°C |
| Turn-On-Turn-Off-Time-Typ | - |
| Series | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: PC849 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy PC849,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
PC849 Price & Stock
Sharp PC849 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dachs | PC849 | 5 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T16:31:01Z |
| GreenTree Electronics | PC849 | 740 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | PC849 | 6,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T02:31:16Z |
| North Star Micro | PC849 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | PC849 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | PC849 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Sharp has several brands around the world that may have alternate names for PC849 due to regional differences or acquisition. PC849 may also be known as the following names:
- SHARP CORPORATION
- SHARPELEC
- SHARP ELECTRONICS CORP
- Sharp Integrated Circuits
- SHARP ELECTRONICS
- SHARP ELECTRONI
- SHARP ELECTRONICS(EUROPE)GMBH
- SHARP CORP
- Sharp Electronic Components