- Mfr. #:
- PC853X
- Description:
- OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Product Category | Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Output-Type | Darlington |
| Input-Type | DC |
| Current-DC-Forward-If-Max | 50mA |
| Voltage-Isolation | 5000Vrms |
| Package-Case | 4-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage-Output-Max | 350V |
| Current-Output-Channel | 150mA |
| Rise-Fall-Time-Typ | 100μs, 20μs |
| Current-Transfer-Ratio-Min | 1000% @ 1mA |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.2V |
| Vce-Saturation-Max | 1.2V |
| Number-of-Channels | 1 |
| Operating-Temperature | -30°C ~ 100°C |
| Current-Transfer-Ratio-Max | - |
| Turn-On-Turn-Off-Time-Typ | - |
| Series | - |
| Supplier-Device-Package | * |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
PC853X is available at OMO Electronic.We can offer PC853X for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
PC853X Price & Stock
Sharp PC853X pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| J2 Sourcing | PC853X | 2,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-28T10:55:52Z |
| Dana Microsystems | PC853X | 4,286 | - | - | - | - | - | 2020-01-25T03:25:15Z |
| Sierra IC | PC853X | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | PC853X | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Sharp has several brands around the world that may have alternate names for PC853X due to regional differences or acquisition. PC853X may also be known as the following names:
- SHARP CORPORATION
- SHARPELEC
- SHARP ELECTRONICS CORP
- Sharp Integrated Circuits
- SHARP ELECTRONICS
- SHARP ELECTRONI
- SHARP ELECTRONICS(EUROPE)GMBH
- SHARP CORP
- Sharp Electronic Components