- Mfr. #:
- PC942J00000F
- Description:
- OPTOISO 5KV OPIC 8DIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Approvals | UR |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Product Category | Special Purpose |
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Type | Power Transistor Driver |
| Series | OPIC |
| Input-Type | DC |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier-Device-Package | 8-DIP |
| Propagation-Delay-tpLH-tpHL-Max | 5μs, 5μs |
| Current-Output-Channel | 500mA, 600mA |
| Voltage-Isolation | 5000Vrms |
| Voltage-Supply | 5.4 V ~ 13 V |
| Current-DC-Forward-If-Max | 25mA |
| Rise-Fall-Time-Typ | 200ns, 100ns |
| Common-Mode-Transient-Immunity-Min | 10kV/μs |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.1V |
| Number-of-Channels | 1 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 80°C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
PC942J00000F is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
PC942J00000F Price & Stock
Sharp PC942J00000F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nexxon | PC942J00000F | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Summit Electronics | PC942J00000F | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| North Star Micro | PC942J00000F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | PC942J00000F | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | PC942J00000F | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Sharp has several brands around the world that may have alternate names for PC942J00000F due to regional differences or acquisition. PC942J00000F may also be known as the following names:
- SHARP CORPORATION
- SHARPELEC
- SHARP ELECTRONICS CORP
- Sharp Integrated Circuits
- SHARP ELECTRONICS
- SHARP ELECTRONI
- SHARP ELECTRONICS(EUROPE)GMBH
- SHARP CORP
- Sharp Electronic Components