- Mfr. #:
- PR3002G-T
- Description:
- DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode-Type | Standard |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Package-Case | DO-201AD, Axial |
| Supplier-Device-Package | DO-201AD |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 5μA @ 100V |
| Capacitance-Vr-F | 50pF @ 4V, 1MHz |
| Current-Average-Rectified-Io | 3A |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 150ns |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 100V |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1.3V @ 3A |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 150°C |
| Series | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
PR3002G-T is available at OMO Electronic.We can offer PR3002G-T for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
PR3002G-T Price & Stock
Diodes Inc. PR3002G-T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | PR3002G-T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Diodes Inc. has several brands around the world that may have alternate names for PR3002G-T due to regional differences or acquisition. PR3002G-T may also be known as the following names:
- DIODES INCORPORATED
- DIODE
- DII
- DIO
- DIODE INC
- DC COMPONENTS
- DIOD
- YENYO
- MICRO COM
- Diodes Zetex
- MICRO ELECTRONIC INS
- DIODE INCORPORATED
- DIODES ZET
- DIODSE
- DINC
- DIOINC
- FORMOSA MS
- DIODES INC/VISHAY
- ZETEXDIODES
- DIODES INC/VISH
- LITE-ON Semiconductor Corp
- ZETEX
- DIODES INC (VA)
- Diodes-Inc-Zetex
- ZETEX (DIODES INC)