- Mfr. #:
- PR3005G-T
- Description:
- DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode-Type | Standard |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Package-Case | DO-201AD, Axial |
| Supplier-Device-Package | DO-201AD |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 600V |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 5μA @ 600V |
| Capacitance-Vr-F | 50pF @ 4V, 1MHz |
| Current-Average-Rectified-Io | 3A |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 250ns |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1.3V @ 3A |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 150°C |
| Series | - |
More Information
The price and lead time for PR3005G-T depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
PR3005G-T Price & Stock
Lite-On PR3005G-T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 Star Electronics | PR3005G-T | 3,600 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T19:26:17Z |
| Classic Components | PR3005G-T | 2,772 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
Alternate Names
Lite-On has several brands around the world that may have alternate names for PR3005G-T due to regional differences or acquisition. PR3005G-T may also be known as the following names:
- LITE ON
- LITE-ON INC
- LITE-ON TECHNOLOGY
- LITE ON OPTOELECTRONICS
- Lite-On Electronics
- LTN
- LITE-ON TECHNOLOGY CORP
- Lite-On Semiconductor
- VISHAY / LITE-ON
- Liteon Power Semiconductor
- Liteon Opto
- LITE-ON SEMICONDUCTOR CORP
- LITE-ON Electronics Inc
- LITEO
- LITE-ON INDUSTRY
- Lite-On Technology Corporation
- Lite-On LED
- LITE-ON INC (VA)
- LITEON-SEMI
- LITE-ON ELECTRO
- Lite-On Trading USA/Opto Group
- LiteON Enclosure Inc
- Lite-On Japan
- Lite-On Power Semico
- Lite-On Semiconductor Corporation