- Mfr. #:
- PR36MF11NSZ
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Product Category | Solid State Relays |
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Relay-Type | Relay |
| Series | PR36MF |
| Termination-Style | PC Pin |
| Output-Type | AC |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Supplier-Device-Package | 8-DIP |
| Load-Current | 600mA |
| Voltage-Input | 1.2VDC |
| Voltage-Load | 0 ~ 240 V |
| On-State-Resistance-Max | - |
More Information
We can supply Sharp Microelectronics PR36MF11NSZ, use the request quote form to request PR36MF11NSZ pirce, Sharp Microelectronics Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
PR36MF11NSZ Price & Stock
Sharp PR36MF11NSZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| J2 Sourcing | PR36MF11NSZ | 4 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T09:52:53Z |
| Dana Microsystems | PR36MF11NSZ | 1,588 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T02:31:16Z |
| Sierra IC | PR36MF11NSZ | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | PR36MF11NSZ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Sharp has several brands around the world that may have alternate names for PR36MF11NSZ due to regional differences or acquisition. PR36MF11NSZ may also be known as the following names:
- SHARP CORPORATION
- SHARPELEC
- SHARP ELECTRONICS CORP
- Sharp Integrated Circuits
- SHARP ELECTRONICS
- SHARP ELECTRONI
- SHARP ELECTRONICS(EUROPE)GMBH
- SHARP CORP
- Sharp Electronic Components